Η συναισθηματική νοημοσύνη του εκπαιδευτικού

Η συναισθηματική νοημοσύνη έχει αποδειχθεί ότι έχει θετική σχέση με την  εργασιακή επιτυχία του ατόμου. Πιο συγκεκριμένα, οι άνθρωποι που είναι σίγουροι για τον εαυτό  τους και τις δυνάμεις τους, που μπορούν να προσαρμόζουν τη διάθεσή τους ανάλογα με την  περίσταση, που μπορούν να αναγνωρίζουν τα συναισθήματα των άλλων και να μπαίνουν στη θέση  τους, έχουν περισσότερες πιθανότητες εξασφάλισης μιας επιτυχούς επαγγελματικής πορείας στον  εργασιακό τους χώρο.

Τα παραπάνω στοιχεία φαίνονται απαραίτητα σε κάθε εργαζόμενο, πόσο μάλλον στον εκπαιδευτικό, καθώς από τη μία, αποτελεί φύσει και θέσει πρότυπο για τους μαθητές του και από  την άλλη, τα μηνύματα που εκπέμπει επηρεάζουν σε σημαντικό βαθμό το παιδαγωγικό κλίμα της τάξης.

eq-4

Ένας εκπαιδευτικός με υψηλή αυτοπεποίθηση βλέπει τον εαυτό του/της ως έναν ικανό, αρεστό και αξιόπιστο επαγγελματία. Αυτό θα τον/την κάνει να δεχθεί νέα ερεθίσματα και να αλληλεπιδράσει δημιουργικά με τους μαθητές του/της. Έτσι, η αισιοδοξία και η θετική προσέγγιση θα είναι τα χαρακτηριστικά σε όλους τους τομείς του επιστητού. Επιπλέον, οι άνθρωποι με αυτοπεποίθηση και συναισθηματική νοημοσύνη είναι πρόθυμοι να μάθουν από την κριτική και τα πιθανά λάθη τους, εφόσον τα αντιμετωπίζουν ως κάτι που θα τους κάνει καλύτερους και θα τους βελτιώσει στη δουλειά τους. Διατηρούν μια αίσθηση ισορροπίας και αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις με ψυχραιμία και λογική. Ενδείξεις υψηλής αυτοπεποίθησης και συναισθηματικής νοημοσύνης αποτελούν τα παρακάτω στοιχεία:

• Είναι οι εκπαιδευτικοί που έχουν τη σιγουριά πως μπορούν να αντιμετωπίσουν προβληματικές συμπεριφορές και αντίξοες συνθήκες

• Διαχειρίζονται το λάθος ή την δυσάρεστη κατάσταση, χωρίς να γίνονται επιθετικοί

• Μπορούν να αλλάξουν την άποψή τους και τις αντιλήψεις τους, εάν μάθουν κάτι καινούριο και γνωρίσουν νέα δεδομένα

• Διακρίνονται από πνεύμα προοδευτικότητας και δεν είναι προγονόπληκτοι ή προοδόπληκτοι

• Αντιλαμβάνονται και ανταποκρίνονται στις ανάγκες των άλλων

• διακρίνονται για τον αυτοέλεγχο, την ηρεμία και την υπομονή τους.

• Χαρακτηρίζονται από αμεροληψία, συνέπεια και αίσθηση του χιούμορ

• Αφουγκράζονται ενεργητικά, τόσο τα λεκτικά όσο και τα μη λεκτικά μηνύματα (γλώσσα του σώματος) των μαθητών, στοχεύοντας στη διαλεύκανση των συναισθημάτων τους

• Αποδέχονται τα παιδιά της τάξης τους όπως είναι, με τις καλές και τις κακές τους πλευρές, με τις προόδους και τις οπισθοδρομήσεις τους

• Είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους και τους μαθητές τους. Είναι αυθεντικοί

• είναι φιλικοί, κοινωνικοί και προσιτοί στους μαθητές και σ’ άλλα πρόσωπα αναφοράς (γονείς, συναδέλφους)

Χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη- αυτοπεποίθηση

Η χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη και αυτοπεποίθηση δημιουργεί μια αίσθηση μη παραγωγικότητας eq1και ανύπαρκτου συναγωνισμού. Οι εκπαιδευτικοί με τέτοια χαρακτηριστικά πολλές φορές αμφιβάλλουν για τις ικανότητές τους και δε νιώθουν σίγουροι για τα αποτελέσματα της διδασκαλίας τους. Από την άλλη πλευρά, διδάσκουν με πολύ δυνατή φωνή, είναι εγωκεντρικοί και πιστεύουν πως τα γνωρίζουν όλα, καλύπτοντας έτσι το κενό της ανεπαρκούς τους παρουσίας με μια αυταρχική συμπεριφορά. Ως ασπίδα προστασίας τους έχουν την επιθετικότητα και κάποιες φορές την εσωστρέφεια. Υποσυνείδητα και κρυφά βλέπουν τον εαυτό τους κατώτερο από άλλους εκπαιδευτικούς και νομίζουν ότι δεν είναι επιτυχημένοι. Χαρακτηριστικά αυτών των εκπαιδευτικών είναι:

• εκπαιδευτικοί που σχεδόν ποτέ δεν παραδέχονται ότι έχουν κάνει λάθος

• οποιαδήποτε προβληματική κατάσταση την ερμηνεύουν ως καταστροφή

• είναι έντονα επικριτικοί απέναντι σε άλλους

• πολλές φορές τονίζουν και προβάλλουν τα λάθη των άλλων, για να κρύψουν τα δικά τους

• εκλαμβάνουν το οτιδήποτε πολύ προσωπικά

• αρνούνται να παραδεχθούν οποιαδήποτε αποτυχία στον εαυτό τους

• είναι συστηματικοί «κόλακες» και λαϊκίζουν απέναντι στους ανωτέρους τους, αλλά και στους μαθητές τους

• δεν επιθυμούν τις αλλαγές, ενοχλούνται με κάτι νεωτερικό ή κάτι που αλλάζει τη ρουτίνα της δουλειάς τους

• δε δείχνουν καθόλου ή δείχνουν λίγη κατανόηση-συμπαράσταση στα σχολικά και προσωπικά ζητήματα των μαθητών τους

• εμφανίζονται πολύ ανυπόμονοι και αδιάλλακτοι στην επικοινωνία τους με τους μαθητές

• δε χειρίζονται τα συναισθήματα των μαθητών (φιλίας, αγάπης, αντιπάθειας, δυσαρέσκειας κ.α.) με τον παιδαγωγικά επιθυμητό τρόπο

Γιατί είναι δύσκολο να έχουν οι εκπαιδευτικοί την κατάλληλη αυτοπεποίθηση και συναισθηματική νοημοσύνη;

Στην ερώτηση, γιατί οι εκπαιδευτικοί διάλεξαν το συγκεκριμένο επάγγελμα θαshutterstock_96451256 βρούμε την απάντηση πως αγαπούν τα παιδιά, τη μάθηση και θέλουν να προσφέρουν στους νέους. Οι εκπαιδευτικοί όμως, ιδίως στην Ελλάδα, όταν μπαίνουν στον εργασιακό χώρο της παιδείας, αγωνίζονται τελείως μόνοι σε έναν κυκεώνα διαρκών αλλαγών, πιέσεων, υποχρεωτικής τήρησης του σχολικού προγράμματος, κ.α. Και δεν είναι μόνο αυτά· ταυτόχρονα, πρέπει να πετύχουν τους στόχους των επιδόσεων των μαθητών, να ικανοποιήσουν τις προσδοκίες των γονέων και των διευθυντών τους, να αξιολογηθούν από τους σχολικούς συμβούλους και να ζουν υπό το άγχος της εργασιακής ανασφάλειας. Όλα τα παραπάνω εύλογα απαντούν στο ερώτημα μας. Σε ένα τέτοιο κλίμα κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι συναισθηματικά και ψυχολογικά σε απόλυτη ισορροπία. Είναι απαραίτητο, επομένως, οι εκπαιδευτικοί να προσπαθήσουν πρώτα ατομικά και να εξετάσουν προσεχτικά τα όσα συμβαίνουν στην τάξη, ώστε να μάθουν τόσο από τις επιτυχίες όσο και από τις αποτυχίες.

Σεμινάρια για Εκπαιδευτικούς
Εξ αποστάσεως μοριοδοτούμενα σεμινάρια για εκπαιδευτικούς

Εκπαιδευτική Ηγεσία, Διοίκηση & Αναδυόμενες Τεχνολογίες
Εξ αποστάσεως ελληνόφωνο αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία, Διοίκηση & Αναδυόμενες Τεχνολογίες