Bachelor στις Οικονομικές Επιστήμες (3 έτη)

Στέλεχος διοίκησης και οικονομίας

Ο κλάδος των οικονομικών κατέστη μία από τις δημοφιλέστερες επιλογές τα τελευταία χρόνια για τους υποψήφιους φοιτητές. Μελετώντας στοιχεία πρόσφατων ερευνών μπορεί κανείς να συμπεράνει εύκολα ότι στους απόφοιτους οικονομικών σχολών παρέχονται μεγαλύτερες αποδοχές σε σύγκριση με τους πτυχιούχους άλλων σχολών. Αδιαμφισβήτητα η ενασχόληση με την οικονομία θα προσφέρει στους σπουδαστές πληθώρα επιλογών όσον αφορά τις επαγγελματικές ευκαιρίες που θα έχουν, για παράδειγμα μπορούν να εργαστούν σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, στον δημόσιο τομέα, στα λογιστικά, στην ανάλυση δεδομένων και στο τραπεζικό σύστημα.

Μέσω του προγράμματος στις Οικονομικές Επιστήμες του Πανεπιστημίου Marconi, οι φοιτητές “ωριμάζουν” σε πεπειραμένους επαγγελματίες που έχουν ενεργό ρόλο στη διαδικασία λήψης οικονομικών αποφάσεων. Κατανοούν απόλυτα την φύση των Οικονομικών και είναι ικανοί να εκτελούν και να παρεμβαίνουν στις δημόσιες και ιδιωτικές οικονομικές οργανώσεις οργανώσεις ώστε να επιτύχουν τα επιθυμητά οικονομικά αποτελέσματα.

Οι απόφοιτοι έχουν το θεωρητικό και αναλυτικό υπόβαθρο να κατανοούν την λειτουργία των αγορών, τις επαγγελματικές και οικονομικές οργανώσεις καθώς και τον ρόλο των οικονομικών πολιτικών και την επιρροή τους στον οικονομικό κλάδο γενικότερα. Θα είναι εξαιρετικοί υποψήφιοι για οποιαδήποτε θέση εργασίας απαιτεί ανάλυση και ερμηνεία των οικονομικών φαινομένων, έτοιμους επαγγελματίες να αναλάβουν πρωτοβουλίες στις οικονομικές αποφάσεις ιδιωτικού και δημοσίου τομέα ενώ επιπλέον θα ανοίξουν την πόρτα σε εργασία εκτός από τοπικό και εθνικό επίπεδο, στα διεθνή ερευνητικά ιδρύματα και στις πολυεθνικές επιχειρήσεις.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Αναγνωρίζεται στην Ελλάδα από ΔΟΑΤΑΠ (με ύπαρξη μεταπτυχιακού) ή Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΑΤΕΕΝ) με τα 3 έτη

To προπτυχιακό παραδίδεται εξ αποστάσεως με τη μέθοδο της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης.

Η γλώσσα διδασκαλίας είναι τα Αγγλικά και είναι διάρκειας τριών ετών

Οι εγγραφές γίνονται όλο το χρόνο.