CIMA

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA)

CIMA

Το Chartered Institute of Management Accountants είναι ένας επαγγελματικός φορέας που εδρεύει στο Ηνωμένο Βασίλειο και είναι μέλος των επαγγελματικών ενώσεων λογιστών της Αγγλίας. Είναι ο μεγαλύτερος λογιστικός φορέας στον κόσμο αριθμώντας πάνω από 280.000 φοιτητές και 107.000 μέλη. Είναι επίσης μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Λογιστών

Η επαγγελματική πιστοποίηση CΙΜA απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες στον τομέα του management accounting και εστιάζει στην πιστοποίηση και την εξάσκηση του συγκεκριμένου αντικειμένου και άλλων παρεμφερών. Management accounting είναι η μετάφραση της χρηματοοικονομικής και λογιστικής πληροφορίας με τέτοιο τρόπο ώστε να λαμβάνονται χρήσιμες επιχειρησιακές αποφάσεις.

Το CIMA διενεργεί προκριματικές εξετάσεις για τα υποψήφια μέλη του οι οποίες προωθούν την εξάσκηση, την εκπαίδευση και τις νέες εξελιγμένες μεθόδους λογιστικής. Ο φορέας, μέσα από έναν κώδικα εξάσκησης και μια πειθαρχική επιτροπή που έχει σχηματίσει, φροντίζει για την συνεχή επαγγελματική εξέλιξη, επιμόρφωση αλλά και οριοθέτηση των δραστηριοτήτων των μελών του. Το 2016 το CIMA συνέβαλε στην δημιουργία του πρώτου οδηγού που περιέχει τις βασικές αρχές του Management Accounting.

H πιστοποίηση CIMA βοηθάει στην ανάπτυξη τόσο των τεχνικών όσο και των επαγγελματικών γνώσεων των επαγγελματιών του management. Οι εργοδότες παγκοσμίως εκτιμούν τις γνώσεις και τα προσόντα των πιστοποιημένων επαγγελματιών CIMA και αυτό αποδεικνύεται από μελέτες αμοιβών που έχει διενεργήσει το ινστιτούτο CIMA. Επίσης πιστοποιημένοι CIMA συναντώνται στους χώρους των CFOs, CEOs και των συμβούλων management.

Η πιστοποίηση CIMA περιλαμβάνει δύο βαθμίδες πλήρους μέλους:

Associate και Fellow. Για να γίνει κάποιος Associate member χρειάζεται να κάνει 2 χρόνια πρακτική πάνω στο αντικείμενο υπό την επιτήρηση του οργανισμού ή να εξεταστεί επιτυχώς στις προαγωγικές εξετάσεις συμπεριλαμβανομένων και των εξετάσεων τύπου case study.

Για το fellow member προϋποθέτει και εργασιακή εμπειρία σε επαγγελματικό επίπεδο.

Ως απόφοιτοι του International MBA του Marconi University θα χρειαστεί να δώσετε μόνο μια εξέταση, η οποία θα  σας δώσει exemption για τα:

Με αυτό τον τρόπο καταλήγετε απευθείας  στο τελευταίο πλέον επίπεδο, έχοντας γλιτώσει (3 + 3 + 1 + 3) 10 εξετάσεις, δίνοντας μια.

Το τελευταίο επίπεδο περιλαμβάνει συνολικά 4 εξετάσεις, οπότε στο σύνολο των 15 εξετάσεων εσείς λαμβάνετε μέρος μόνο σε 5.