Σημαντικά Σημεία στο Σχέδιο Νόμου

Στο σχέδιο νόμου «Εθνική Αρχή Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘ.Α.Α.Ε.), Ειδικοί Λογαριασμοί Κονδυλίων Έρευνας Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, Ερευνητικών και Τεχνολογικών Φορέων και άλλες διατάξεις» περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων και διατάξεις με βάση τις οποίες:

1. Τα πτυχία που χορηγούνται από ΑΕΙ της αλλοδαπής γίνονται δεκτά από το ΑΣΕΠ για τον διορισμό των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στα δημόσια σχολεία εφόσον έχουν αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων από το ΑΤΕΕΝ.
  2. Οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών και τα διδακτορικά διπλώματα που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας συναφούς αντικειμένου με εκπαιδευτικό κλάδο.

Επομένως, όλοι οι πτυχιούχοι του προγράμματος Εκπαιδευτική Ηγεσία, Διοίκηση & Αναδυόμενες Τεχνολογίες του Marconi University έχοντας αναγνώριση από το ΑΤΕΕΝ γίνονται δεκτοί από το ΑΣΕΠ για τον διορισμό τους στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση στα δημόσια σχολεία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 2610 240831 ή μέσω email στο [email protected]