Υπογραφή Συνεργασίας με For.Com Consortium

forcom002.jpgH συνεργασία του CE.A.R.S με την Διαπανεπιστημιακή συνεργασία Forcom ήρθε να επισφραγίσει την άριστη συνεργασία του οργανισμού μας με το Marconi University. Στις 30 Απριλίου 2013 η πρόεδρος του Consortium καθηγήτρια Alessandra Briganti και ο υπεύθυνος διεθνών σχέσεων του CE.A.R.S Dr. Γεώργιος Λώλας υπέγραψαν ακαδημαϊκή συνεργασία.

H Διαπανεπιστημιακή Κοινοπραξία ForCom αναπτύσσει δραστηριότητες κατάρτισης ανωτέρου επιπέδου με τη χρήση των τεχνολογιών της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, ιδίως όσον αφορά τις διαδικασίες και τις μεθόδους της ηλεκτρονικής μάθησης. Η κοινοπραξία ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 1990 μεταξύ του Πανεπιστημίου της Ρώμης “La Sapienza” και του Πολυτεχνείου Bournemouth (UK). Σήμερα αριθμεί 11 μέλη τα οποία είναι:

1. “La Sapienza”
  2. Bournemouth Politechnic (UK)
  3. Università degli Studi di Torino
  4. Università degli Studi del Molise
  5. Università degli Studi di Bari
  6. Università degli Studi di Udine
  7. Università degli Studi Guglielmo Marconi
  8. Università degli Studi di Camerino
  9. Università degli Studi di Sassari
  10. Università “Ovidius” Constanta (Romania)
  11. University of Chester.