MBA – Διοίκηση Επιχειρήσεων Εξ Αποστάσεως

Executive MBA

Το εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό στην διοίκηση επιχειρήσεων “Executive MBA” επικεντρώνεται στα ουσιώδη του διοικητικού management. Βασικά του χαρακτηριστικά είναι η συνεχής ενημέρωση των διδακτικών μεθοδολογιών, η ανάλυση ατομικών και διεθνών επαγγελματικών μοντέλων και ο παγκόσμιος προσανατολισμός του. Τέλος αναλύονται αρχές και τεχνικές των λειτουργιών των επιχειρήσεων όπως management, οργάνωση, οικονομικά, παραγωγή, στρατηγική και marketing.

Γλώσσα Διδασκαλίας: Αγγλικά

Εγγραφές: Όλο το έτος

International MBA

Το μεταπτυχιακό διοίκησης επιχειρήσεων International MBA έχει σχεδιασθεί για άτομα που επιδιώκουν υψηλούς στόχους και επιθυμούν να κάνουν το επόμενο μεγάλο βήμα στην καριέρα τους. Παρέχει τις κατάλληλες γνώσεις και δεξιότητες έτσι ώστε οι απόφοιτοι να μπορούν να διοικήσουν ένα μεγάλο εύρος λειτουργιών και δραστηριοτήτων της επιχείρησης όπως τα χρηματοοικονομικά, το ανθρώπινο δυναμικό, τις εργασιακές σχέσεις, το μάρκετινγκ, το ρίσκο, τις πωλήσεις και την ανάπτυξη νέων προϊόντων και υπηρεσιών. Επίσης, είναι κατάλληλο για όσους επιθυμούν να αναλάβουν ευθύνες γενικής διεύθυνσης ή να ξεκινήσουν μια νέα επιχειρηματική δραστηριότητα. Το πρόγραμμα αναπτύσσει ένα συνδυασμό ακαδημαϊκής γνώσης και πρακτικών δεξιοτήτων που έχουν σαν αποτέλεσμα να προσδώσουν στα στελέχη τις ικανότητες να διακριθούν στο υψηλότατο επίπεδο διοίκησης και τη στρατηγική λήψη αποφάσεων

Γλώσσα Διδασκαλίας: Αγγλικά ή Ελληνικά

Εγγραφές: Όλο το έτος

Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA)

Το Μεταπτυχιακό στην Διοίκηση Επιχειρήσεων (Master of Business Administration, MBA) είναι ένα ιδιαίτερα ξεχωριστό πρόγραμμα που περιλαμβάνει τη μελέτη των χρηματοοικονομικών, του μάνατζμεντ, του μάρκετινγκ και άλλων συναφών επιστημονικών κλάδων. Το πρόγραμμα είναι διαμορφωμένο με τρόπο που να παρέχει στους φοιτητές του γνώσεις και δεξιότητες σε ένα περιβάλλον, το οποίο αναπτύσσει την ικανότητα των φοιτητών να λαμβάνουν αποφάσεις σχετικές με τον τομέα τους, να εμβαθύνουν και να διευρύνουν τις γνώσεις τους στη λειτουργία και διοίκηση των επιχειρήσεων. Το πρόγραμμα MBA έχει σχεδιαστεί για να παρέχει μια ακαδημαϊκή εμπειρία που ξεπερνά εκείνη της παραδοσιακής μάθησης οπού η ροή των πληροφοριών είναι κυρίως από τους διδάσκοντες στους φοιτητές.

Γλώσσα Διδασκαλίας:  Ελληνικά

Εγγραφές: Έως 30 Σεπτεμβρίου

Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων (MBA)

Μέσω του εξ αποστάσεως μεταπτυχιακού προγράμματος Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων  (MBA in Tourism) του Πανεπιστημίου Νεάπολις της Πάφου οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν μια καθολική και ολοκληρωμένη προσέγγιση της τουριστικής επιστήμης και ευρύτερα του κρίσιμου τομέα του τουρισμού. Η κατάρτιση του μεταπτυχιακού προγράμματος προσφέρει με σύγχρονο τρόπο τις απαραίτητες εκείνες γνώσεις για την κατανόηση του τουρισμού ως κοινωνικό και οικονομικό φαινόμενο. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην οργάνωση και διοίκηση των επιχειρήσεων τουρισμού και φιλοξενίας και στη διαχείριση των τουριστικών προορισμών. Οι βασικοί άξονες γύρω από τους οποίους διορθώνεται το πρόγραμμα σπουδών είναι η βιωσιμότητα του περιβάλλοντος και η αειφόρος διαχείριση των τουριστικών οργανισμών, αξιοποιώντας την καινοτομία στο παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον. Οι φοιτητές αποκτούν έτσι τα κατάλληλα εφόδια ώστε να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις που καλούνται να αντιμετωπίσουν οι σύγχρονες τουριστικές επιχειρήσεις, σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο διεθνές περιβάλλον, με ραγδαίες τεχνολογικές εξελίξεις που επιφέρουν νέα μοντέλα εταιρικής διακυβέρνησης.

Γλώσσα Διδασκαλίας:  Ελληνικά

Εγγραφές: Έως 30 Σεπτεμβρίου

[su_posts id=”11430,11424, 11419, 11408, 9213″ taxonomy=”post_tag” tax_operator=”0″ order=”desc” post_status=”any”]