Marconi University εξ αποστάσεως σπουδές

Tο Marconi University είναι το πρώτο και μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο στην Ιταλία σε θέματα εξ αποστάσεως σπουδών.

Tα προγράμματά του αναγνωρίζονται τόσο στην Ε.Ε όσο και στις Η.Π.Α, ενώ βρίσκεται στις πρώτες θέσεις κατάταξης σε θέματα έρευνας παγκοσμίως.

Συγκεκριμένα:

• 4η θέση στις περιφερειακές κοινές δημοσιεύσεις (regional joint publications)
    • 5η θέση στις διεθνείς κοινές δημοσιεύσεις (international joint publications)
    • 6η θέση στις διεπιστημονικές  δημοσιεύσεις (interdisciplinary publications)

Επίσης  έχει στενές σχέσεις και συνεργασίες με σημαντικότατες εταιρείες όπως:

• Ferrari SpA- Maranello(MO)
  • Centro Ricerche FIAT-Orbossano (TO)
  • GE OIL & Gas-Nuovo Pignone-Firenze
  • Piaggio & C, SpA-Pontedera(PI)
  • IBM Italia κ.α.

To Marconi University (UNIVERSITA DEGLI STUDI GUGLIELMO MARCONI-TELEMATICA) έχει αναγνωριστεί  από τον ΔΟΑΤΑΠ ως ομοταγές στη συνεδρία του Δ.Σ. Πρακτικό 91 Α, της 5ης Μαίου 2010