Συνεργασία IEK CEARS – VLM Travel

Με χαρά το CEARS ανακοινώνει την σπουδαία συνεργασία που ξεκινά με το Τουριστικό γραφείο VLM TRAVEL. Το VLM TRAVEL με γραφεία στην Άνδρο και την Αθήνα προσφέρει τις καλύτερες λύσεις για αξέχαστα ταξίδια. Προσφέρει διαθεσιμότητα διαμονής σε ξενοδοχεία, αναζήτηση μέσω χάρτη, μεταφορές, ειδικές προσφορές στον κάθε προορισμό, διαχείριση κρατήσεων, πολλαπλούς τρόπους πληρωμής και μια φιλική πλατφόρμα περιήγησης και κράτησης για όλους.   Η ουσία της συνεργασίας είναι ότι ο τουρισμός αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους τομείς της οικονομίας σε παγκόσμιο επίπεδο. Κάθε χρόνο, εκατομμύρια ταξιδιώτες επισκέπτονται διάφορους προορισμούς σε όλο τον κόσμο, επιζητώντας νέες εμπειρίες, πολιτισμική εμβάθυνση και χαλάρωση. Η συμφωνία αυτή περιλαμβάνει την παροχή πρακτικών ασκήσεων για τους σπουδαστές του ΙΕΚ CEARS, σε ένα περιβάλλον υψηλών προδιαγραφών που εγγυάται την άριστη εμπειρία εργασίας και εκπαίδευσης.

Με την αδιαμφισβήτητη ειδίκευσή του στον τομέα των ταξιδιωτικών υπηρεσιών, το VLM TRAVEL ξεχωρίζει για την ικανότητά του να δημιουργεί και να προσφέρει ανεπανάληπτες ταξιδιωτικές εμπειρίες, καθιστώντας κάθε ταξίδι μια μοναδική περιπέτεια. Η συνεργασία με το VLM TRAVEL ανοίγει έναν κόσμο ευκαιριών για τους σπουδαστές, προσφέροντάς τους την πολύτιμη γνώση σχετικά με το πώς να προσελκύουν ευρύτερο κοινό ταξιδιωτών, μέσω της προσφοράς εμπειριών που ξεπερνούν το συνηθισμένο και προσαρμόζονται πλήρως στις προσδοκίες και τις επιθυμίες τους.

Ωστόσο, ο ανταγωνισμός στον τομέα του τουρισμού είναι έντονος, και η επιτυχής προσέγγιση του απαιτεί στρατηγική σκέψη και συνεργασία με εξειδικευμένους φορείς. Συνεπώς, η συνεργασία με το VLM TRAVEL αναδεικνύεται ως ζωτικής σημασίας καθώς με την εμπειρία και την δέσμευσή του στην ποιότητα, προσφέρει ολοκληρωμένες και επιτυχημένες τουριστικές εμπειρίες.

Η πρακτική άσκηση αποτελεί ένα ανεκτίμητο μέσο για να αποκτήσουν οι φοιτητές αναλυτική κατανόηση του επαγγελματικού περιβάλλοντος, να αναπτύξουν δεξιότητες και να ενσωματώσουν θεωρητικές γνώσεις σε πρακτικές εφαρμογές. Σε αυτό το πλαίσιο, η πρακτική άσκηση στο VLM TRAVEL ανοίγει τις πόρτες σε μια πολύπλευρη και δυναμική εκπαιδευτική εμπειρία. Κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης, οι σπουδαστές του ΙΕΚ CEARS θα έχουν την δυνατότητα να εισέρχονται στον συναρπαστικό κόσμο του τουρισμού. Να ανακαλύπτουν τη δομή και τη λειτουργία ενός τουριστικού γραφείου, καθώς και τον τρόπο με τον οποίο αλληλεπιδρούν με πελάτες και προμηθευτές. Επιπλέον, αποκτούν γνώσεις σχετικά με τις τάσεις της αγοράς και τις στρατηγικές μάρκετινγκ που χρησιμοποιούνται για την προώθηση προορισμών και πακέτων ταξιδίων.

Αυτή η συνεργασία αντιπροσωπεύει ένα βήμα προς την επαγγελματική εξέλιξη και την εμπειρία των φοιτητών στον τομέα του τουρισμού. Μέσα από τη συνεργασία αυτή, οι σπουδαστές θα έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με την πραγματική λειτουργία ενός τουριστικού γραφείου, να αναπτύξουν δεξιότητες και να αποκτήσουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στον επαγγελματικό τους τομέα. Από την άλλη, αυτή η σύμπραξη αποδεικνύεται εξίσου επωφελής για το VLM TRAVEL, καθώς αποτελεί μια πολύτιμη ευκαιρία για την ανίχνευση και ανάδειξη νέων ταλέντων στον χώρο του τουρισμού. Μέσω της ενεργού συμμετοχής στην εκπαίδευση και την καθοδήγηση των νέων επαγγελματιών, το VLM TRAVEL επενδύει στο μέλλον, εμπλουτίζοντας τον τουριστικό τομέα με φρέσκιες ιδέες και καινοτόμες προσεγγίσεις που υπόσχονται να αναδιαμορφώσουν την ταξιδιωτική εμπειρία.

Η συνεργασία μεταξύ του IEK CEARS και του VLM TRAVEL μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στη δημιουργία ενός ακόμα πιο ενεργού και καινοτόμου τομέα τουρισμού. Αυτή η σύμπραξη δεν αφορά μόνο τη μεταφορά θεωρητικών γνώσεων στους σπουδαστές, αλλά επίσης ενθαρρύνει την πρακτική εφαρμογή αυτών των γνώσεων. Έτσι, δημιουργούνται ευκαιρίες για νέες και επιτυχημένες επαγγελματικές πορείες που στηρίζουν την ανάπτυξη ενός βιώσιμου τουρισμού. Μέσω της ανταλλαγής γνώσεων και εμπειριών μεταξύ του εκπαιδευτικού ιδρύματος και της τουριστικής επιχείρησης, δημιουργείται ένα ιδανικό περιβάλλον για την ανάπτυξη των μελλοντικών επαγγελματιών του τουρισμού. Αυτή η συνεργασία είναι ένα ξεκάθαρο παράδειγμα πώς η εκπαίδευση και η πράξη μπορούν να συνδυαστούν για τη δημιουργία θετικών αλλαγών σε ένα σημαντικό κλάδο για την οικονομία και την κοινωνία.